עצים ואומנות

עוד רגע כבר יוצא ט"ו בשבט , אבל מה אכפת?

תמיד טוב להביט באומנות. ובאומנות עצים בפרט.

מזמן לא כתבתי, ובטח שלא בבלוג הזה שנזנח לטובת הבלוג בבלוגיה כיכר העיר של אתר תרבות IL. הבלוג ההוא שריר ובריר וחי וקיים אבל כבר לא מתעדכן. אז נתעדכן כאן, מפעם לפעם.

הרי האדם הוא עץ השדה וכל זה, והדמיון בין אדם לעץ לא נעלם מעיניהם האומנותיות של אומני כל הזמנים והמקומות.

נתחיל עם אדם-עץ עצוב שכזה, שמבוסס על אגדה מיתולוגית – הנימפה דפנה המזוהה עם מים מתוקים, נחלים, בארות ונהרות, בורחת מאפולו שרודף אחריה. בצר לה היא מבקשת מאבא שלה, אבי הנהר, שיהפוך אותה לעץ. היא אכן הופכת לעץ דפנה.

התיאור הנאיבי שלפניכן הוא מיניאטורה מכתב יד צרפתי מתחילת המאה ה-15, של  Christine de Pizan, המכונה גם "ספר המלכה".

Christine de Pizan, Various works (also known as ‘The Book of the Queen’) France, Central (Paris c. 1410-14 Detail of a miniature of Daphne, t

אז אחרי שנזכרנו באיזה עולם מחפיץ אנחנו חיות ואיך שהאדם היא עץ השדה כי אין לה ברירה יותר טובה, נצא לנו לשוח עם האיכרים השמחים של שלהי ימי הביניים, שזורעים בהמון שמחה ונראה לי שכך הם גם קוצרים: קבלו את האיכרים בספרו של NICOLAS FLAMEL , אלכימאי צרפתי בן המאה ה-14, שבין השאר כתב ספר בשם The Figures of Abraham the Jew. הספר נפתח בנבואת נחמה לעם היהודי ובהמשך מגלה לנו איך הופכים מתכת אחת למתכת אחרת, ובפרט איך הופכים מתכת לזהב – כל את על פי הצהרת המחבר, בין השאר כדי להקל על היהודים את תשלום המיסים שהם מחויבים בהם. ובאמת למה לעבוד כל כך קשה בשדה אם אפשר פשוט ליצור זהב…?

an image from Nicholas Flamel’s ‘The Figures of Abraham the Jew’ (p. 37 of University of St Andrews ms38190).

דרישת שלום גם מקוטפי הפירות של המאה ה-15 באיטליה, מסדרת ספרים המכונה herbals: הקוטפים זורקים את הפירות אל האשה עם הסינר, בעולם שהפירות הם ברכה מורגשת – ם לא נשמרים במחסני קירור ולא זמינים ובכלל לא מובנים מאליהם:

Codex Sloane 4016 is a 15th century Italian parchment manuscript belonging to a class of books known as herbals

ועכשיו בטיסה קלילה מזרחה, לארצות האסלאם – שם נפגוש כתב יד הודי מוסלמי מרהיב ובו שילוב נפלא של חיות ועץ: כתב היד הוא מהשנים 1630-70 והוא נמצא במוזיאון     1630-70 jagdish and kamla mittal museum בעיר היידראבאד. זה כל כך יפה שחבל לקלקל במילים:

gdish and Kamla Mittal Museum of Indian Art, Hyderabad 1630-70 כתב יד אסלאמי

ואם לא די לנו באלה, אז קבלו כתב יד מוסלמי-פרסי נוסף ובו עצים פיוטיים מהמאה ה-16 – עצי התאריכים של הינדוסטאן.  (Walters Art Museum Ms. W.596, fol. 28b):

Date Trees of Hindustan (Walters Art Museum Ms. W.596, fol. 28b) a 16th c. autobiographical, illuminated, Persian Islamic manuscript (copy), in Baltimore.

העץ שלנו לפעמים לבד ממש כמו האדם, וצריך לעמוד ברוחות:

רבי אלעזר בן עזריה אומר…כל שחכמתו מרובה ממעשיו למה הוא דומה, לאילן שענפיו מרובין ושרשיו מועטין והרוח באה ועוקרתו והופכתו על פניו  שנאמר (ירמיה י"ז) 'והיה כערער בערבה ולא יראה כי יבא טוב ושכן חררים במדבר ארץ מלחה ולא תשב'. אבל כל שמעשיו מרובין מחכמתו למה הוא דומה, לאילן שענפיו מועטין ושרשיו מרובין שאפילו כל הרוחות שבעולם באות ונושבות בו אין מזיזין אותו ממקומו, שנאמר (ירמיה י"ז) 'והיה כעץ שתול על מים ועל יובל ישלח שרשיו ולא יראה כי יבא חום  והיה עלהו רענן ובשנת בצורת לא ידאג ולא ימיש מעשות פרי'
[משנה, מסכת אבות, פרק ג, משנה כב]
אז קבלו עץ כזה, שהרוח החזקה לא עוקרת אותו – עץ על הר כשרוח הצפון נושבת עליו והוא מוקף בדרקונים, גם הוא מספרו של האלכימאי שלנו NICOLAS FLAMEL – The Figures of Abraham the Jew [ אוסף ספריית אונ' סן אנדרוז]
Tree on a mountain, blown by the north wind, surrounded by dragons – an image from Nicholas Flamel’s ‘The Figures of Abraham the Jew’ (p. 25 of University of St Andrews ms38190).
כן. עצים עומדים בסערה מאז ומתמיד. כך גם עץ התמר של  Winslow Homer משנת 1898
palm-tree-nassau Winslow Homer 1898
לא כל עץ עומד בזה. עצים מגיעים לסוף חייהם ונעקרים למרבה הצער. וגם אז הם גורמים לנו להזדהות עמוקה ולצער. הנה העץ העקור בסיברסקיה של האומן הרוסי בן המאה ה-19   Ivan Shishkin:
fallen-tree-siverskaya. Ivan Shishkin
התעייפתם מלהתמודד עם הרוחות החזקות?
כנראה שהגיע הזמן להירגע קצת, לנשום עמוק ולהכנס למצב רוח מדיטטיבי – להתבודד קצת בטבע, בנוסח המזרח הרחוק:
הנה כאן, הטבע השלו שהוא מעבר לעולם הזה – ציור קיר של ציפורים ופרחים מארבע העונות בארמון   bokuga kachōzu המאה ה-16 בקיוטו יפאן. האומן – shihon:
Birds_and_flowers_of_the_four_seasons shihon bokuga kachōzu המאה ה-16 ארמון בקיוטו יפאן
ואם תרצו דווקא את העץ האנושי – השחוח, העומד בפגעי הזמן והוא גם בודד וגם משלב, אז היצירה הזו מומלצת – מדיטציה לרגלי הר הבלתי אפשרי – יצירה סינית של האומן   Shitao משנת 1695:
in-meditation-at-the-foot-of-the-mountains-impossible-1695. Shitao יפן
כל כך הרבה עצים עצובים יש, קיומיים ואנושיים. הנה עצים בשחור-לבן של רמברנדט – שלושה עצים נוגעים ללב מהולנד של 1643:
the-three-trees-1643 Rembrandt
עוד קבוצת עצים שצובטת את הלב ומרהיבה בו זמנית, היא זו שביצירה "עצים ושקיעה" של האומן הרוסי-אוקראיני  Arkhip Kuindzhi, מסוף המאה ה-19:
sunset-with-trees. Arkhip Kuindzhi
אנושיים לא פחות הם העצים הבודדים – ויש רבים רבים כאלה. כך למשל העץ הכואב והזוויתי של אגון שיל'ה – מלא הבעה וכאב ככל יצירותיו של האומן הגדול – "עץ בשלהי הסתיו" משנת 1911:
a-tree-in-late-autumn-1911 Egon Schiele
עץ מעוגל ומנוחם יותר הוא עץ התפוחים של  Nicholas Roerich משנת 1905. אבל גם הוא למרות שלא מביא לנו את הסבל לפנים כמו שיל'ה, בכל זאת הוא מספר סיפור עדין ולא לגמרי שמח –
apple-tree-1905 Nicholas Roerich
עץ-תינוק הוא השקד של וינסנט ון גוך משנת 1888, האיש שהרבה לפתל את הטבע ואת העצים בפרט כדי לבטא  את כל מה שסער בתוכו. השקד הצעיר רענן ותמים. עדיין לא מפותל ועדיין יש בו הבטחה לטוב.
almond-tree-in-blossom-1888 Vincent van Gogh
השקד שונה כל כך משדרת העצים הקודרת של ון גוך משנת 1884, בה עובר האדם הבודד, ומציג את מצבו של האומן הגדול שחי בתוך שמיכת בדידות גדולה ממידות אדם:
poplar-trees-1884 Vincent van Gogh
עצים הם פלא, כמו הטבע כולו. ויש מי שבוחרים לראות את העולם כולו כפלא רב צבעים. כך למשל העצים הכחולים של פול גוגן משנת 1888, שגורמים לי לרצות להיכנס ל יער הפלאי הזה ולטייל:
blue-trees-1888. Paul Gauguin.jpg
כך גם העצים היפהפים של גוסטב קלימט, שכאילו חרוזי זכוכית ורקמות נשזרו בהם, ליצור סיפור אגדה של טבע שהוא מעל לטבע, הנה היצירה "שושנים מתחת לעץ" מתחילת המאה ה-20:
roses-under-the-trees Gustav Klimt
אני רוצה לסיים בשלוש יצירות נטורליסטיות, כאלה שרוצות לתאר תאת הטבע המרהיב ועושות את זה באופן מרהיב ומנחם – נסיים בשמחת הטבע, בשמחת היצירה ובחיבור של שניהם יחד:
apple-trees-in-blossom-1862. Charles-Francois Daubigny
apple-trees-in-blossom-1862. Charles-Francois Daubigny.jpg
 tree. Victor Borisov-Musatov
a-tree. Victor Borisov-Musatov.jpg
Apple trees in blossom-1879. Paul Gauguin

 

apple-trees-in-blossom-1879. Paul Gauguin.jpg

 

תגובה אחת ל-“עצים ואומנות

 1. פינגבק: עצים ואומנות | יהדות, אומנות ועוד·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s